Teplota chromatickosti
Farebná teplota charakterizuje spektrum bieleho svetla. Svetlo určitej farebnej teploty má farbu tepelného žiarenia vydávaného čiernym telesom, zahriatym na túto teplotu.
Na vyjadrenie farby svetla sa používa pojem teplota chromatickosti a vyjadruje sa v kelvinoch. Pri teplotných svetelných zdrojoch (napr. žiarovkách) zodpovedá teplote vlákna. Pri výbojových svetelných zdrojoch sa používa pojem náhradná teplota chromatickosti tiež ako známy pod skratkou CCT (Correlated Colour Temperature), ktorá zodpovedá ekvivalentnému teplotnému zdroju s podobným spektrálnym zložením, aký má daný výbojový svetelný zdroj.
Pri svetelných zdrojoch rozlišujeme tri základné kategórie farby svetla v závislosti od teploty chromatickosti:
teplé biele svetlo | < 3300K |
neutrálne biele svetlo | 3300K – 5300K |
studené denné svetlo | > 5300K |
Samotná teplota svetla má pomerne veľký vplyv na náš organizmus, výber teda neradno podceniť.
Teplé svetlo sa vyznačuje žltkastým odtieňom. Tento typ osvetlenia v našom organizme podporuje tvorbu melatonínu, ktorý v nás vyvoláva pohodu a podporuje kľudný režim tela (obývacia izba, detská izba, spálňa…).
Neutrálne svetlo vytvára čistý a moderný pocit a je vhodné napr. pri príprave jedla, vykonávaní hygieny (kuchyňa, kúpeľňa…)
Studené svetlo sa hodí na miestach, kde sa potrebujeme sústrediť (pracovňa, garáž…). Podporuje uvoľňovanie serotonínu, a tak stimuluje myslenie a udrží nás viac sviežich, za čo môže prevládajúca modrá zložka farebného spektra vo svetle. Studené svetlo je preto nevhodné používať pred spaním a v miestnostiach, kde zaspávame.